Seyit Çevik – Kırıkkale’li Ünlüler – Hayatı,Resimleri,Eserleri,Video

Tarih 12 Mayıs 2013 | KIRIKKALELİ ÜNLÜLER | Yorum yapma kapalı
Gönderen Nihat Paran

seyit_cevik_kirikkale_001

Kırıkkale’li Sanatçımız Seyit Çevik Hayatını Radyomuz Kırıkkle Fm İmtiyaz Sahibi Nihat Paran’a anlattı.

Kırıkkale, Keskin Hacelobası’nda 1941 yılında doğan Seyit Çevik hayatını Kırıkkale FM için anlattı. Müziğe ilk olarak tam olarak hatırlamıyorum ama mektep filan yoktu ilk olarak bağlamayla başladım, daha sonra da keman çalmaya başladım. Hacı Taşan’la teyze çocuğu oluruz, ailemizde müzikle uğraşan pek çok kişi vardı. İlk plağım Sarı Sultan’ı Ankara’ya gittim, Neşet Ertaş beni İstanbul’a gönderdi. Kadri Şençalar ve İsmail Şençalar iki gardaş bana plak yaptılar. Daha sonra kasetler çıktı, hem kaset yaptık, hem düğünlere gittik çaldık söyledik ve hala da devam ediyorum. Yakın bir zamanda da yeni bir albüm çıkarmayı düşünüyorum.1964 yılından bu tarafa albüm yapıyorum…

Keskin’li keman ustası Seyit Çevik beyazlamış saçları, mütevazi kişiliği ile karşımızda dimdik duruyor ve onu anlatmaya sözlerimiz de yeterli olmuyor. Kırşehir, Kırıkkale, Keskin ve Kaman yöresinde, örnek alınan sanatçıların başında gelen Seyit Çevik Abdallar içinde en seçkin kişi olarak gösteriliyor. Seyit Çevik’e kültürel geleneğimiz olan Abdallar geleneğinin yaşatılabilmesi için, Kültür Bakanlığı Döner Sermayesinden (DÖSiEM) geçici işçi faslından ücret verilmeye başlanmış. Kırşehir Kültür Turizm İl Müdürlüğünce 15 çalgıcı, Kaman ve Keskin Yöresinden de 12 çalgıcı Abdal ustalarına döner sermayeden sözleşme ile onlara belli bir ücret ödeniyor. TRT de sürekli olarak yöresel folklor örneklerinden program yaptırarak, kültürümüzün bir geleneği olan Abdallar geleneğinin de devam etmesine yardımcı olmakta.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner sermayesinden sözleşmeli ücret alan Kemancı Seyit Çevik’in grubundan Keskin’li ve Kaman’lı Abdal ustalarının isimleri ise şöyle :
1. Seyit Çevik Keskin keman çalar
2. Çetin İşten Keskin keman çalar
3. Şirnaz Baran Keskin zurna çalar
4. Kâmil Öge Keskin bağlama ve zurna çalar
5. Duran Taşan Keskin bağlama çalar
6. Verdi Taşan bağlama
7. Tuncay Coke Bağlama
8. Kenan ” ” davul ”
9. Adem Göçer Kaman ” ”
10. Zeynal Göçmen ” zurna ”
11. Murat Karakuş ” davul ”
12. Selahattin Ertürk ” bağlama ”
İçlerinden çıkan bir Neşet Ertaş nasıl gururumuz olmuşsa, yöre Abdallarının en seçkin ustalarından Seyit Çevik’e de uzun ömür dilerken, folklorumuza daha nice yıllar hizmet etmesini dileriz.

Etiketler: , , ,
reklam-alani-kirikkalefm-3

Yorum Yapmak Kapalı